Wojciech Lewandowski

Po dostarczeniu części wykonywana jest inżynieria odwrotna elementu. Zbierane są wszystkie potrzebne wymiary w celu sporządzenia parametrycznego modelu 2D/3D. Posiadając model można skierować działania do produkcji na maszynach CNC takich jak frezarka, tokarka czy drukarka 3D.

Jest to jedna z najszybszych i zarazem najdokładniejszych metod produkcji elementów z różnych materiałów takich jak metale lekkie, stal, tworzywa sztuczne i drewno. Powtarzalność i automatyzacja procesu to jedna z największych zalet. Maszyna używana przez nas posiada 0,02mm dokładności obróbki.

Wydruk 3D to najprostsza, najtańsza i najszybsza metoda otrzymywania przedmiotów o ograniczonym zapotrzebowaniu na wytrzymałość mechaniczną oraz termiczną. Dzięki wydrukom 3D w bardzo szybki sposób można przetestować pewne pomysły, oraz wykonać element który poprzez skomplikowaną budowę jest bardzo trudny do wykonania standardowymi metodami. Wydruk 3D może być wykonany z różnego rodzaju tworzyw termoplastycznych, takich jak ABS, PET-G, PLA, NYLON, WOOD, oraz z żywic fotoutwardzalnych o różnych barwach, oraz transparentnych o różnym zabarwieniu, które świetnie sprawdzą się np. przy produkcji szkieł kierunkowskazów.

Jest kilka różnych metod odlewania metali które stosuje się przy produkcji części samochodowych. Stosujemy metodę wykonania formy piaskowej oraz metodę wosku traconego. Materiały które wykorzystuje się do tych technik to Aluminium, Mosiądz, Brąz, oraz ZnAl.  Odlew po wystygnięciu poddaje się szeregowi prac obróbczych by jak najwierniej przypominał oryginał.